Odzyskiwanie ciepła odpadowego

Odzyskiwanie ciepła odpadowego – jak zrobić to efektywnie.

Rosnące ceny energii stawiają przed dylematem wiele przedsiębiorstw w jakim kierunku podążać. Modernizować park przemysłowy, ograniczać zatrudnienie, podwyższać cenę produktu, czy obniżać koszty produkcji. Za każdym z tych rozwiązań stoją trudne decyzje dla przedsiębiorcy: poniesienie znacznych kosztów finansowych, zwolnienia załogi, obniżenie konkurencyjności firmy, obniżenie jakości produktu poprzez stosowanie tańszych materiałów do wyrobu końcowego.

Ceny energii elektrycznej w Polsce - : Columbus Energy

Źródeł darmowej energii póki co niestety nie ma, a ceny energii na światowych rynkach zależne są od aktualnej sytuacji geopolitycznej (vide rok 2022) oraz stawiania coraz ostrzejszych wymogów Unii Europejskiej w zakresie emisji CO2 .

Z powyższych powodów ceny energii stale rosną, powodując rosnące koszty produkcji, często przyczyniając się do nierentowności przedsiębiorstw i ich zamykania, co niestety miało miejsce w ostatnich latach w zakładach przemysłowych w których produkcja była energochłonna.

W wielu zakładach przemysłowych i innych przedsiębiorstwach wyposażonych w urządzenia wentylacyjne, chłodnicze, grzewcze, sprężarki powietrza, agregaty prądotwórcze możliwe jest wykorzystanie ciepła odpadowego generowanego przy niejako przy „okazji” podstawowego działania urządzenia.

Definicja ciepła odpadowego została zdefiniowana w Ustawie z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348:

  • ciepło odpadowe i chłód odpadowy – niemożliwe do uniknięcia ciepło lub chłód, które są wytwarzane jako produkty uboczne w instalacjach przemysłowych lub instalacjach wytwórczych energii, lub w sektorze usług i które bez dostępu do systemu ciepłowniczego lub chłodniczego pozostałyby niewykorzystane, rozpraszając się w powietrzu lub w wodzie, w przypadku gdy jest lub będzie wykorzystywana kogeneracja lub gdy wykorzystanie kogeneracji nie jest możliwe;

W wielu procesach produkcyjnych powstawanie ciepła odpadowego jest nieuniknione i często od świadomości, chęci i możliwości finansowych przedsiębiorstwa zależy czy zostanie ono wykorzystane przyczyniając się do realnych oszczędności, czy zostanie bezpowrotnie utracone. W większości zakładów przemysłowych jest wymagane zapotrzebowanie na ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, ciepło technologiczne, w niektórych zapotrzebowanie na chłodzenie. Ciepło na ogrzewanie jest zamawiane od lokalnych przedsiębiorstw energetycznych lub wytwarzane z własnych źródeł ciepła. Chłód w większości zakładów jest wytwarzany lokalnie. Właściciel zakładu nie ma wpływu na ceny zakupu energii, jedynym sposobem na oszczędności na tym polu jest ograniczenie jej zużycia.

Jednym i najbardziej opłacalnym ekonomicznie sposobem jest wykorzystanie ciepła odpadowego.

Współcześnie stosowane urządzenia jak: centrale wentylacyjne, agregaty wody lodowej, sprężarki powietrza są fabrycznie wyposażone w modułu odzysku ciepła pozwalające ograniczyć moc nagrzewnic w centralach, uzyskać ciepłą wodę do systemu grzewczego lub ciepłej wody użytkowej lub wykorzystać ciepło nisko temperaturowe jako dolne źródło dla pomp ciepła.

Jest jednak wiele obszarów gdzie możliwy jest odzysk ciepła przy niewielkiej modernizacji istniejących urządzeń i budowie systemów odzysku ciepła.

Instalacje chłodzenia technologicznego wymagają dostarczania chłodu w ciągu całego roku. Częstym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu wody lodowej bez freecolingu. W takiej sytuacji dołożenie suchej chłodnicy wentylatorowej pozwoli w naszych warunkach klimatycznych na wyłączenie pracy sprężarki agregatu na kilka miesięcy. Są to istotne oszczędności w zużyciu energii i kosztach serwisowych.

Kolejnym obszarem w którym jest duży potencjał oszczędności energii jest system automatyki zarządzania produkcją i dystrybucją ciepła lub chłodu w budynkach. Częstym zjawiskiem przy źle działającej automatyce jest przegrzewanie/przechładzanie budynków, nadmierne zużycie energii elektrycznej do dystrybucji ciepła przez pompy. Przy odpowiednio skonfigurowanej automatyce możemy ograniczyć zużycie energii cieplnej, elektrycznej i chłodu.

Wszystkie te działania spowodują obniżenie zapotrzebowania na zamówioną moc cieplną, elektryczną i znacznie ograniczą koszty zużycia energii przy zazwyczaj niewielkich nakładach finansowych.

Często ze względu na złożoność systemów w istniejących zakładach przemysłowych rozwiązania są bardziej skomplikowane i kosztowne. Jednak modernizacje instalacji pozwalające uzyskać realne koszty obniżenia energii można przeprowadzać etapami, a uzyskane w ten sposób oszczędności przeznaczać na kolejne usprawnienia i zmniejszania kosztów zużycia energii.

Przy naszym udziale pomożemy ocenić istniejący system ciepłowniczy, chłodniczy, automatyki, znaleźć optymalne rozwiązania w Państwa firmie przyczyniające się do zmniejszenia kosztów zużycia energii cieplnej, chłodniczej, elektrycznej.

Proponujemy rozwiązania w następujących obszarach:

Analiza zużycia energii w systemie ciepłowniczym, chłodniczym i optymalizacja systemu automatyki
Odzysk ciepła ze sprężarek powietrza
Odzysk ciepła z gorących wyrzutów powietrza/gazów procesowych
Odzysk ciepła ze spalin kotłów gazowych, olejowych
Odzysk ciepła ze spalin agregatów prądotwórczych, przystosowanie agregatów prądotwórczych do kogeneracji
Odzysk ciepła z agregatów wody lodowej
Odzysk ciepła ze ścieków
Frecooling w instalacjach chłodniczych